Saksılar dolsun.. Pencereler renklensin..
Yeni bir yıla merhaba dedik .. Kış tam olarak geldi dedirtmeyip bizlere bahçeye, parklara, balkonlara çıkma imkanı versede..havalar artık iyiden iyiye...
 YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN
...
Tüm Haberleri Listele   
 
   
 
KKT-010  Mamillaria Elongala (Sarı Dikenli)
 
 
KKT-020  Kaya Kaktüs
 
 
SPF-047  Şekilli Mavi Servi
 
 
 Bir arama kelimesi girin
 
   
 
         
 
    Kadife Çiçeği
Kadife Çiçeği (Tagetes)

Kadife toprak açısından fazla nazlı değildir. Geçirgen ve verimli toprak sever. Organik maddece zenginleştirilmiş, iyi işlenmiş her tür toprakda yetişir. Mutlu olması için suyu tutabilecek şekilde olmalıdır.

Dik büyüyen, etrafa hoş koku yayan, otsu, tek yıllık bir bitkidir. Güneş yada yarı gölgede sağlıklı gelişir. Bakımı çok kolay olan kadife çiçeği tarhlara ve bordürlere çok yakışır. Hemen her yerde rahatlıkla yetişir. Aşırı sulama ve fazla gübre kullanımı bitkinin yeşile kaçmasına neden olur ve çiçek açmasını geçiktirir. Yüksek boylu olan çiçeklere daha fazla su verebilirsiniz. Solan çiçeklerin kesilmesi çiçeklenmeyi arttırır. Kadife çiçeği yapraklarının keskin bir kokusu vardır. Bu koku biraz rahatsız edici olabilir. Ama sebze bahçelerine diktiğiniz zaman bir çok zararlıyı bahçeden uzak tutmayı başarır. Ayrıca çiçekler sebze bahçesine ayrı bir güzellik katar. Çiçeklenme bittikten sonra bitki yerinde bırakılmamalı mutlaka sökülmelidir.

Bol tohum veren bir bitkidir. Bu tohumlar mart ayında bahçeye serpilir. Yerinde büyütebilir yada çıkan fideleri başka yerlere dikebilirsiniz. Çiçekleri 5-10 cm aralıklarla dikebilirsiniz. Bu çiçekler ; sarı, turuncu, kızıl yada kırmızımsı kahve rengi olur. İki rengi bir arada taşıyan ya da beyaz, krem rengi çiçekler açan kadifeler de görebilirsiniz. Uzun ömürlüdür.
25.06.2012